Κυριακή, 16 Μαρτίου 2014

ΑΟΚ Αιγινιακός - ΦΟ Αριδαίας 66-74 (φώτο)

Στο Αιγίνιο αγωνίστηκε χθες ο ΦΟΑ για την 21η αγωνιστική πετυχαίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη με την οποία εξασφάλισε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα που του δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Για να φτάσει όμως σε αυτή τη νίκη η ομάδα της Αριδαίας χρειάστηκε να περάσει μια δύσκολη βραδιά αφού ο γηπεδούχος Αιγινιακός, παρότι αδιάφορος βαθμολογικά, μπήκε στο παιχνίδι δυνατά για να κερδίσει. Σε αυτό το έργο βοήθησε και η διαιτησία που επιτρέποντας το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων κυρίως στην άμυνα τους και την ευστοχία τους στα πολλά σουτ που επιχείρησαν πήραν μικρό προβάδισμα στο σκορ, αρχικά στο δεκάλεπτο με 21-18 και τη μεγαλύτερη τους στο παιχνίδι στο ημίχρονο με 39-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΦΟΑ μπήκε πιο αποφασισμένος, περιόρισε τα λάθη του, άρχισε να παίζει πιο δυνατά στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να πάρει μικρό προβάδισμα στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με μεγάλο τους όπλο το σουτ και τη βοήθεια της εξέδρας, που κόντεψε να διακόψει το ματς, διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο και με το σκορ στο 66-68 υπέρ του ΦΟΑ μίλησε για ακόμα μια φορά ο Μακρόπουλος που στο σουτ τριών πόντων που επιχείρησε βρήκε στόχο και καθάρισε τη νίκη για την ομάδα του. Στα υπόλοιπα δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι απέτυχαν να σκοράρουν και με βολές του Μπεγλόπουλου ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με 66-74 για το ΦΟΑ.

Σημαντικές απουσίες από το σημερινό παιχνίδι ήταν οι Υφαντίδης και Τζανής για την ομάδα της Αριδαίας.

Οι διαιτητές Σαρακελίδης και Χαρακλιάς, παρά την εχθρική στάση της εξέδρας προς το πρόσωπο τους δεν πτοήθηκαν και έβγαλαν το παιχνίδι χωρίς πολλά λάθη.

Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος ο ΦΟΑ κερδίζει άνευ αγώνα το Λιτόχωρο που δε συμμετέχει στο πρωτάθλημα, κι έτσι ξεκινάει την προετοιμασία του για τα play off.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: A(21-18), Β(39-33), Γ(56-57), Δ(66-74)

AOK AIΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Kισκινίδης, Κατσιάνος 21(3), Βουλτσίδης 2, Τερζής 5(1), Στάμος 7(1), Τοπαλίδης, Τσικούρας, Κολαξίδης 9, Αναστασιάδης 3(1), Μελίδης 4, Μωυσίδης 15(2).

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Λούσης): Κανονίδης Γ., Κανονίδης Ι., Μαυρίδης, Τοπαλίδης 14, Χαραλαμπίδης 20, Μπεγλόπουλος 12, Παπαβραάμ 4, Αβραμίδης 4(1), Τσεκούρας 2, Μακρόπουλος 18(3).