Κυριακή, 30 Μαρτίου 2014

ΦΟ Αριδαίας - Πανεδεσσαϊκός 51-56 (βίντεο)

Σπουδαίο παιχνίδι, με κύριο χαρακτηριστικό τις σκληρές άμυνες, έγινε χθες στο ΔΑΚ Αριδαίας στην πρεμιέρα της ημιτελικής σειράς των play off ανάμεσα στην ομάδα του ΦΟΑ και του Πανεδεσσαϊκού, με μεγάλους νικητές τους φιλοξενούμενους με 51-56.

Με σημαντικές απουσίες αγωνίστηκε ο ΦΟΑ αφού εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού έμεινε ο Μακρόπουλος και ο Τζανής που βρίσκεται στην Αθήνα για προσωπικούς λόγους. Μία απουσία λόγω τραυματισμού και για τον Πανεδεσσαϊκό, αυτή του Δαφνή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ άγχος και για τις δύο ομάδες και για αρκετά λεπτά στο πρώτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν έβρισκε εύκολα στόχο, με το παιχνίδι να πηγαίνει κυριολεκτικά πόντο - πόντο με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 11-10. Το ίδιο έργο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έδωσαν έμφαση στην άμυνα τους με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 24-24.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με εξαίρεση τα τελευταία 5 λεπτά όπου ο ΦΟΑ έχασε τη συγκέντρωση στο παιχνίδι του, και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Πανεδεσσαϊκός ακόμα και μετά την αποβολή του Αρβανιτάκη, δημιουργώντας για πρώτη φορά στο παιχνίδι μια διαφορά 8 πόντων (46-54) 1,5 λεπτό πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο ο ΦΟΑ έκανε την τελευταία του προσπάθεια να γυρίσει το ματς, μείωσε στους τρεις (51-54) αλλά στην τελευταία επίθεση δεν είχε το καθαρό μυαλό για να μπορέσει για κάτι καλύτερο.

Σε γενικές γραμμές καλή ήταν η διαιτησία των Τανατζή Γ. και Παπαδόπουλου Θ.

Με την πλάτη στον τοίχο θα αγωνιστεί το επόμενο Σάββατο (5/4) στην Έδεσσα ο ΦΟΑ, όπου θέλει μόνο νίκη για να ισοφαρίσει τη σειρά, σε διαφορετική περίπτωση ο Πανεδεσσαϊκός θα αγωνιστεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: A(11-10), Β(24-24), Γ(34-33), Δ(51-56)

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Λούσης): Κανονίδης Γ., Κανονίδης Ι., Μαυρίδης, Υφαντίδης 6, Τοπαλίδης 6, Χαραλαμπίδης 17, Μπεγλόπουλος, Παπαβραάμ 8, Αβραμίδης 9(3), Τσεκούρας 5(1), Λιούγκας.

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Χασάπης): Γεωργιάδης, Τακατζόγλου 9, Χατζηχαρίσης 10, Θεοδώρου 6, Δημητρόπουλος 12(2), Τράπκος, Κληντσάρης, Τσάμης 8, Στρέπκος 8, Αρβανιτάκης 3.

*Στο ημίχρονο του αγώνα με πρωτοβουλία του υπεύθυνου του κυλικείου του ΔΑΚ Αριδαίας Παντελή έγινε κλήρωση και 6 τυχεροί κάτοχοι εισιτηρίου κέρδισαν δώρα από τα παρακάτω καταστήματα της περιοχής: