Κυριακή, 7 Απριλίου 2013

ΦΟ Αριδαίας - Πρωτέας Γρεβενών 54-68


Η αγωνία στον 1ο όμιλο Βορρά για την ανάδειξη του πρωταθλητή παρατείνεται, καθώς ο Ηρακλής Κοζάνης ήταν ο μεγάλος θριαμβευτής του ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής επικρατώντας του -μέχρι πρότινος- πρωτοπόρου Αργοναύτη με 75-63, τον "έπιασε" στην πρώτη θέση και... έβαλε "φωτιά" στην κορυφή!

Σπουδαία νίκη πέτυχε και το Αργος Ορεστικό το οποίο σε ένα συγκλονισιτκό ματς "άλωσε" τον Παλαμά στην παράταση (κ.α. 80-80), κατορθώνοντας να ξεπεράσουν το εμπόδιο των μαχητικότατων Τιτάνων με 90-91 και να μείνουν σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη θέση! Εξίσου ευνοημένοι από τα αποτελέσματα της 2οης αγωνιστικής ήταν και οι Διόσκουροι Κοζάνης που ήταν καλύτεροι και επιβλήθηκαν στην Λάρισα του Αστέρα με 65-75, παραμένοντας συγκάτοικοι του Αργου Ορεστικού στην τρίτη θέση, ένα βαθμό πίσω από τους πρωτοπόρους! Πέρασαν από την Αριδαία τα Γρεβενά συνεχίζοντας τις καλές εμφανίσεις (φωτό από το πρώτο ματς στα Γρεβενά).


Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής (7/4):
ΒΑΟ - Φοίνικας Λάρισας  68-64
Ηρακλής Κοζάνης - Αργοναύτης  75-63
ΦΟ Αριδαίας - Πρωτέας Γρεβενών  54-68
Αετός Κιλκίς - Ιωάννινα  40-78
Τιτάνες Παλαμά - Αργος Ορεστικό  90-91 (κ.α. 80-80)
Αστέρας Λάρισας - Διόσκουροι Κοζάνης  65-75


Τιτάνες Παλαμά-Αργος Ορεστικό 90-91  (80-80 κ.α.)
Δεκάλεπτα: 23-16, 42-26, 55-53, 80-80, 90-91 (παρ.)
Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Κατσιάνης
Τιτάνες Παλ. (Χατζιάρας): Τσιάπουλας 2, Βαϊδάκης 12, Τσέλιος 21 (1), Γιωτόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος 11 (3), Αντωνίου 2, Φούντας 3 (1), Μακρής 5 (1), Παπαγιάννης 2, Παπακώστας 24, Γκαντιάς 6.
Αργος Ορεστ. (Δημητριάδης): Ψάλτου 10, Ζυγούρας 16 (3), Πανταζής 14 (1), Κόττας 21 (1), Μιχαηλίδης 19 (5), Δημητριάδης, Παντελίδης, Βογιατζής 8 (2), Τζαγκαρούλης 3.

Ηρακλής Κοζάνης-Αργοναύτης  75-63
Δεκάλεπτα: 23-12, 43-34, 60-47, 75-63
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ.-Τατούδης
Ηρακλής Κοζ. (Τζιλίνης): Τολιόπουλος 9 (3), Ντισλής 21 (2), Μιχαηλίδης 9, Βίλλας, Μαυρίδης 16, Χατζηκυριακίδης 17, Τράγιας, Σαμουρέλης 3 (1).
Αργοναύτης (Καραμουσαλίδης): Τερσενίδης 7, Καλπαξίδης 22, Πετρίδης 6, Κωνσταντινίδης 2, Βογιατζής 6, Ζώτος 8 (1), Βορνίτης 2, Κούκουρας 10.

ΒΑΟ-Φοίνικας Λάρισας 68-64
Δεκάλεπτα: 19-14, 34-27, 54-51, 68-64
Διαιτητές: Ντούρας-Παπαγερίδης
ΒΑΟ (Κοκκινόπουλος): Αποστόλου 17 (2), Δεκουλάκος, Καλογεράτος 15 (4), Κουλαξής 11, Αγραφιώτης, Μακρής 2, Χολέβας 13, Ματζούνης 10, Σαρρής, Ρεφατλάρι.
Φοίνικας Λαρ. (Γιασάρης): Βλαχούλης 9 (1), Αθανασόπουλος 15 (1), Λιάκος 13 (3), Γόργολης 3 (1), Γκαγκανάσιος 13, Αποστολάκης, Σαριμπαλίδης 9 (2), Τσούμας, Τσιαμπαλής 2.

Αστέρας Λάρισας-Διόσκουροι Κοζάνης 65-75
Δεκάλεπτα: 16-14, 27-31, 45-52, 65-75
Διαιτητές: Συμεωνίδης-Τζιοπάνος
Αστέρας Λαρ. (Μπουλιάκης): Τσιαβές 4, Μηλιώνης 3 (1), Κυριακόπουλος 10, Χαιρετίδης, Γούλας 19 (1), Μίχος 4, Καραμουσκέτας, Τριανταφύλλου 6, Λάππας 19 (1), Γαλάνης.
Διόσκουροι Κοζ. (Χωλόπουλος): Κατσέλας, Σισμάνης 7 (1), Βλάχος 9 (2), Μπαταούλας 20 (2), Τράντας 12 (2), Κοτζαγιάννης 12, Καραγιαννίδης 10 (2), Καρανώτας 2, Μακρής 3 (1).

ΦΟ Αριδαίας-Πρωτέας Γρεβενών   54-68
Δεκάλεπτα: 12-13, 25-34, 35-53, 54-68
Διαιτητές: Αγορογιάννης-Ξέρας
ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Υφαντίδης 9 (2), Αβραμίδης 1, Παπαβραάμ , Τοπαλίδης 4, Σαρακινλής 3, Χαραλαμπίδης 8, Μπεγλόπουλος 5 (1), Αθανασιάδης 14, Βάσιος 2, Πίπας 4, Γκαλίτσιος 2, Δοδόπουλος 2.
Πρωτέας Γρεβ. (Μουρουζίδης): Τσιόγκας, Τσαντές, Βασιλόπουλος Σούρβας, Ρούζιος 2, Γράβας 10 (2) Κλωνάρας 18, Ρίγκος 3, Κολοβός 5 (1), Μουράτογλου 15 (2), Παυλάτος 1, Τζίμας 14 (2).

Επόμενη αγωνιστική (21η, 14/4):
Φοίνικας Λάρισας - Ηρακλής Κοζάνης
Πρωτέας Γρεβενών - Αργοναύτης
Ιωάννινα - ΒΑΟ
Αργος Ορεστικό - Αετό Κιλκίς
Διόσκουροι Κοζάνης - Τιτάνες Παλαμά
ΦΟ Αριδαίας - Αστέρας Λάρισας

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου