Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2012

ΑΟΚ Βέροιας - Φ.Ο. Αριδαίας 29-72 (Νεανίδων)

Το Σάββατο 13-10-12 η ομάδα των Νεανίδων του ΦΟΑ, σημείωσε ευρεία νίκη στο εκτός έδρας αγώνα με τον ΑΟΚ Βέροιας με σκορ 29 – 72.
Η ομάδα της Αριδαίας ήταν καλύτερη σ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα  και έδειξε για άλλη μια φορά ότι είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 3-14, 9-17(ημίχρονο 12-31), 3-22, 9-19.

Σύνθεση (Σιάγας): Κερμυζίδου 8,   Κωνσ/νίδου 2, Γεωργολούμη 25, Πρόϊκου 18, Παπαγεωργίου 19.
Για την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του ΦΟΑ δεν αγωνίζεται γιατί η ομάδα του Κολινδρού έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Πρωτάθλημα Παίδων
Πανεδεσσαϊκός - Φ.Ο.Αιδαίας  52  -  40
Για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Παίδων ΕΚΑΣΚΕΜ, η ομάδα του ΦΟΑ έχασε εκτός έδρας από τον Πανεδεσσαϊκό με σκορ 52-40.
Η ομάδα  του ΦΟΑ μόνο στο 1ο δεκάλεπτο έπαιξε ικανοποιητικό μπάσκετ και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ. Στο 2ο δεκάλεπτο υπέστη καθίζηση με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν σημαντική διαφορά στο σκορ στο ημίχρονο(30-24) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 19-9 (ημίχρονο 30 – 24), 14 – 9, 8 – 7.

Σύνθεση(Τσουλφάς): Δέκος 6, Κανονίδης Ι., Γιούτης 2, Τριγκάκης, Λιούγκας, Νικολαϊδης 12, Κανονίδης Γ., Αβραμίδης, Προκοπίδης , ΜάΙνος, Παναγιωτίδης 18, Μάρκου 2.

Η ομάδα της Αριδαίας έχει πολλά παράπονα από την γραμματεία του αγώνα, που δεν ανέγραφε στο φύλλο αγώνα πολλά φάουλ βασικών παικτών των γηπεδούχων με αποτέλεσμα αυτοί να αγωνίζονται με 5 φάουλ. Χαρακτηριστικό είναι ότι ενώ ο φωτεινός πίνακας έδειξε 15 ομαδικά φάουλ στο 1ο ημίχρονο, στο φύλλο αγώνα γράφηκαν μόνο τα 12.

Για την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του ΦΟΑ στις 21/10/12 υποδέχεται την ομάδα της Μελίκης.