Σάββατο, 31 Μαρτίου 2012

Πρωταθλήτρια Κορασίδων η ομάδα του ΦΟ Αριδαίας

Η ομάδα του Φ.Ο. Αριδαίας κατέκτησε το πρωτάθλημα Κορασίδων  της ΕΚΑΣΚΕΜ, για την αγωνιστική περίοδο 2011-2012.

Στο τελικό που διεξήχθη το Σάββατο 31-3-2012 στο κλειστό γυμναστήριο Γιαννιτσών επιβλήθηκε του Μ.Α. ΚΟΛΙΝΔΡΟΎ με σκορ 42-38 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος(καλύτερες 16 ομάδες της Ελλάδος) που...
θα διεξαχθεί μάλλον την επόμενη εβδομάδα στην Θεσσαλονίκη.

Η ομάδα του ΦΟΑ ξεκίνησε μουδιασμένα το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 6-10. Στην συνέχεια κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και εξασφάλισε μια σχετική διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το 38΄. Στα τελευταία  δύο λεπτά η ομάδα του Κολινδρού προσπάθησε με μακρινά τρίποντα να αλλάξει το παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ.

Δεκάλεπτα: 6-10, 17-11(ημίχρονο 23-21)12-7, 7-10.
Σύνθεση(Σιάγας): Κερμιζίδου 18, Θεοδωρίδου, Κωνσταντινίδου 3, Πουσίνη 7, Νικολαϊδου 6, Γεωργολούμη 8, Καϊλάρη.

Η ομάδα του ΦΟΑ με την νίκη αυτή έδειξε ότι είναι κυρίαρχη δύναμη στο Γυναικείο μπάσκετ στην Κεντρική Μακεδονία. Για την αγωνιστική περίοδο 2011-2012 κέρδισε όλα τα πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚΕΜ(Γυναικών-Νεανίδων & Κορασίδων).