Τρίτη, 22 Νοεμβρίου 2011

Πανεδεσσαϊκός - Φ.O.Aριδαίας 71-72

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στον κλειστό γυμναστήριο Έδεσσας το Σάββατο 19-11-11 ανάμεσα στην ομάδα της Έδεσσας και του Φ.Ο.Αριδαίας.
Η ομάδα της Αριδαίας  ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχε περισσότερες λύσεις  και  ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σ΄ όλη την διάρκεια της συνάντησης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αν και βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 10 πόντους (στο 33’ το σκορ ήταν 43-53) «κόλλησε» επιθετικά στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση. Λίγο πριν την λήξη του αγώνα ο διαιτητής κ. Μελανίδης ακύρωσε κανονικό καλάθι του Μπεγλόπουλου, «ανακαλύπτοντας» επιθετικό φάουλ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση η ομάδα του ΦΟΑ ήταν καλύτερη, είχε περισσότερες  αντοχές και κέρδισε   δίκαια  τον αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι στην εκπνοή της παράτασης, ήταν να μειώσουν στον πόντο μ΄ ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Σταυρουλάκη από το κέντρο του αγώνα.

Στον αγώνα δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου ο Πίπας, για προληπτικούς λόγους.

Με την νίκη αυτή η ομάδα της Αριδαίας συνεχίζει την πολύ καλή της παρουσία στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΚΕΜ, παραμένει  αήττητη και προηγείται στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 16-16, 13-20 ημίχρονο 29 – 36), 13-14, 16 -8(58-58) παράταση 13-14(71-72 τελικό).

Σύνθεση(Βάτσης): Μίσκος, Τοπαλίδης 2, Σαρακινλής 5(1), Χαραλαμπίδης 12, Μπεγλόπουλος 17, Παπαβραάμ 7(1), Αβραμίδης , Βάσιος 11, Πίπας, Μπαλτάκης, Υφαντίδης 18(1).